Kıyafetlerini Kendi Seçmesi ve Kombinlemesi Çocukların Hayal Gücünü Nasıl Etkiliyor?

Yaratıcılık ve hayal gücü çocuk olmanın özünde var. Bilinçli ebeveynler de çocukların bu yönü ile yakından ilgileniyor. “Hayal gücünü geliştirme yolları nelerdir?” sorusunu sık sık kendilerine soruyorlar. Hayal gücü, aslında insanın zihnî olarak yaşadığı bir macera. Çocuklarda ise hayal gücü adeta bir refleks gibi çalışıyor. Yaş aralığına bağlı olarak değişmekle beraber çocuklar günlerinin büyük bir kısmında hayal güçlerini kullanarak yaşıyorlar. Çocuk ve yaratıcılık kavramları bu yönüyle birbiriyle özdeşleşiyor. Öyle ki çocuklar yanlarında hiçbir oyuncak olmasa dahi kendi kendine oyun kurabilir. Bu aşamada ise devreye hayal gücünün yanı sıra yaratıcılık da giriyor. Çocuğun yaratıcılığını geliştirmek için neler yapılabilir, diye düşünüyorsanız günlük hayata şöyle bir göz atmanız yeterli. Peki, çocuğunuzun yaratıcılığının artması ve hayal dünyasının genişlemesinde kendi giysilerini seçmenin de payı olduğunu biliyor muydunuz? Haydi, ayrıntılara bir bakalım.

 

Çocuğun hayal gücünü geliştirmek

Hayal gücü çocuğun gelişiminde olumlu bir etkiye sahip. 2 yaştan itibaren soyut düşünme becerisi gelişen çocuklar, hayallerle oyunları birleştirerek dünyayı anlamaya çalışıyor. İlerideki hayatlarında karşılaşabilecekleri zorluklara daha dayanıklı oluyorlar. Bu yüzden ebeveynler çocukları için hayal gücü kavramını iyice anlamalı ve hayal gücünün gelişim yollarını araştırmalı. Çünkü hayatta her an engellerle karşılaşmak, beklenmeyen birçok olay yaşamak mümkün. Karşılaşılan her olay için tedbirli olmak ise elbette mümkün değil. Hayatın olağan akışında beklenmedik anlarda karşımıza çıkan problemler kimi zaman büyük sorunlara dönüşebiliyor. Bununla birlikte hayal gücü yüksek olan yaratıcı insanlar, bu tarz sorunları çözmede diğer insanlara oranla daha başarılı. Bu noktada çocuğun hayal gücünün beslenmesinin önemi daha da artıyor. Peki çocuğun hayal gücü nasıl geliştirilir ya da yaratıcı çocuğun özellikleri nasıl anlaşılır?

Yaratıcı çocuğun özellikleri

Yaratıcı çocuklar, sorunlar karşısında hızlı çözüm üretiyorlar ve bu nedenle zor bir durum onları diğer insanlar kadar etkilemiyor. Sıkılmak onların sık yaşadığı bir his değil bu nedenle daha pozitif oluyorlar. Yalnızlık ve imkânların yetersizliği de onları çok etkilemiyor çünkü yaratıcılıkları ile her şeye alternatif çözümler üretebiliyorlar.

Çocuğun yaratıcılığı nasıl keşfedilir?

Bunun için öncelikle çok iyi bir gözlemci olmak gerekiyor. Çocuğunuzla geçirdiğiniz vakitleri artırmalı, onu gözlemlemelisiniz. Özellikle arkadaşları arasında onu izlemek bu açıdan size yardımcı olacak. Bu konuda eğitim uzmanları ve pedagoglara da danışabilirsiniz. Bir sorun veya olaya karşı herkesten farklı bir açıdan bakıyor, oyun bulma konusunda hiç sıkıntı yaşamıyor, eşyaları umulmadık şekilde iyi bir oyuncağa dönüştürüyorsa çocuğunuz oldukça yaratıcı olabilir.

Çocuğun yaratıcılığı nasıl gelişir?

Çocuklar doğuştan geniş bir hayal gücü ve yaratıcılığa sahip olsa da bazı etkinlikler yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunabilir. Çocuğun oynadığı oyunları ve oyuncakları değiştirmek, hatta bazen oyuncaklarının hepsini kaldırıp kendilerinin oyun üretmesini sağlamak, doğada çok vakit geçirmesine olanak tanımak çocukların yaratıcılığını oldukça geliştiriyor.

Kıyafet seçiminin, hayal gücünün ve yaratıcılığın gelişimine katkısı nedir?

Ebeveynleri tarafından sürekli müdahale edilen, bir birey olarak seçme yetkisi tanınmayan çocuklar; maalesef bir süre sonra ebeveynleri olmadan hiçbir şeye cesaret edemez hale gelebiliyor. Çocuklar; onlara seçme özgürlüğü tanındığında, sorumluluklar verildiğinde birey olduklarının bilincine varabiliyor. Bize basit görünen şeyler onlar için önemli. Kıyafet seçimi de bunlardan biri. Giyeceği kıyafetin seçimini ona bırakırsanız kıyafetlerinin önünde düşünecek, kafa yoracak, zihninde canlandıracak ve yaratıcılığını kullanması gerekecek. Bu nedenle giysilerini seçmelerine izin vermelisiniz. Böylece çocuklar renklerin ve desenlerin daha fazla farkına varıyor. Hayallerini çeşitlendiriyor.

 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın