Çocuklarda Kıyafet Takıntısı Neden Olur? Bu Dönem ile Nasıl Başa Çıkılır?

"Çocuğum kıyafet giymek istemiyor, neden olabilir?" sorusunu kendinize sık sık soruyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Yetişkin bireyler gibi çocukların da kendilerine göre alışkanlıkları var. Bunlardan biri kıyafet takıntısı olabilir. Sadece kendi istedikleri kıyafeti giymek için ısrar edebilirler. Bazı kıyafetleri giymek istemedikleri gibi sürekli aynı kıyafeti de giyebilirler. Özellikle 3 ve 4 yaş kıyafet takıntısının başlaması için kritik dönemler. Bu durumda yapılması gereken en doğru davranış, onu zorlamadan kıyafetleri arasında tercih yapmasına izin vermek olmalı. Çocuk, kendisine giymek istediği kıyafet için seçme şansı tanındığında ebeveyninin onu önemsediğini hissedecek. Verdiği karara saygı duyulduğunu hissettiğinde ise kendine güvenen cesaretli bir birey olarak büyüyecek. Peki, bu sorunu başka hangi yollarla atlatmak mümkün? Haydi, bir bakalım.

Giysi takıntısını aşmak aslında çok zor değil

"Çocuğumun kıyafet takıntısı var ve ne yapabileceğimi bilmiyorum." diyorsanız öncelikle dolabını yenilemekle ve çocuğunuzun beğenebileceği, mevsimlik kıyafetler bulmakla işe başlayabilirsiniz. Genel olarak giysileri konusunda fazla ısrarcı olmak ters bir etki yaratabilir. Aslında çocuğum yeni kıyafet giymek istemiyor diye üzülmenize hiç gerek yok. Kimi zaman çocuğun giyinmek istememesi, yeni parçaları reddetmesi oldukça doğal. Çocuğunuzu kıyafet giymesi için zorlamadan, alacağınız basit tedbirler ile sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Örneğin; dışarı çıkmak istediğinde giymesini istediğiniz kıyafetleri ortaya çıkarabilir, arasından seçim yapmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda kıyafet takıntısı nasıl aşılır?

Bazen çocuğun kıyafet giymek istememesi ebeveynlerinin tepkisine neden olabiliyor. Siz de aynı sorunla karşı karşıyaysanız çocuğunuza sinirlenmenizin veya baskı yapmanızın çocuğunuz üzerinde olumlu etki yaratmayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Söylemek istediklerinizi, çocuğun anlayabileceği şekilde ve tatlılıkla söylemek, çocuğun söz dinlemesini sağlamak için en etkili yol. Bu konuda sert davranmak ise çocukla ebeveyn arasında inatlaşmaya sebep olabiliyor. Bu nedenle sıcak ve sakin bir yaklaşım sergilemek ona daha çok tesir ederek aranızdaki iletişimi daha sağlıklı hale getirebilir. Ayrıca küçük yaşlardaki çocuğunuzun karar verme becerisini geliştirebilmesi için ona destek olmanız da gerekiyor. Ona baskı yapmaz, serbest bırakırsanız zamanla takıntısının azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Çocuklarınızı rahat ettirin

"Oğlumun ya da kızımın kıyafet takıntısı, ne gariptir ki havaların soğumaya başladığı dönemde ortaya çıkıyor." diyen anneler bunun nedenini merak ediyor. Çocukların bu durumu genelde oyun oynadıkları zamanlarda ortaya çıkabiliyor. Örneğin kız çocukları oyun sırasında elbise ya da tütü giymek isteyebiliyor. Çocuklarınızla böyle zamanlarda inatlaşmadan istediklerini giymelerine izin vermeniz hayal dünyalarını geliştirmeleri açısından önemli. Bırakın tütülerini giyip kendilerini özel hissetsinler ve özgürce oyun oynasınlar. Çocuğun giyinmek istememe sebepleri arasında rahatsızlık da önemli bir etken. Erkek çocukların sıcakla aralarının pek de iyi olmaması, kız çocukların ise giydiği külotlu çorap, tayt gibi dar giysiler içinde kendilerini rahat hissedememesi bu takıntının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. "Çocuğumu giydiremiyorum." diyen ebeveynler bu durumu düzeltebilmek için bazı tavsiyelere mutlaka kulak kabartmalı. Verilebilecek en iyi tavsiyeler arasında çocuklarınıza giysi seçerken rahat edebilecekleri kıyafetler tercih etmek yer alıyor. Bu tavsiyeye uyulması durumunda 3, 4 ya da 5 yaş kıyafet takıntısının üstesinden gelmek mümkün oluyor. 

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın